S cieľom uľahčiť užívateľom používať naše webové stránky využívame cookies. Používaním našich stránok súhlasíte s ukladaním súborov cookie na vašom počítači / zariadení.
Ok

Čo je to polymérová hmota a ako z nej vyrobiť šperky?

03.02.2019

Čo je to polymérová hmota a ako z nej vyrobiť šperky?

Počul si už o polymérovej hmote? Čo to je a čo sa z nej dá vyrobiť? Ak si doteraz s ňou ešte nemal tú česť, čítaj ďalej a rozvíjaj s nami svoju kreativitu.

Polymérová hmota je všeobecný termín pre hmotu, ktorú musíte piecť, aby bola pevná a tvrdá. Je mnoho značiek tejto hmoty, známa je najmä FIMO. Rozdiely medzi nimi však nie sú veľké – azda iba v teplote, pri ktorej pečieš, v čase a podobne.

Keď ideš pracovať s touto modelovacou hmotou, najprv si musíš vybrať  farbu. Ja si napríklad rada vyberám bielu hmotu, a tretinu bloku červenej a tretinu ružovej. Na obrázkoch uvidíš, že toto množstvo mi umožnilo vytvoriť niekoľko príveskov a stále mi čosi zostalo.

Po zvolení farby je ďalším krokom spracovanie hmoty. Spočiatku je hlina príliš drobivá na použitie a konzistencia je mäkká a ohybná.

 

 

Odporúčam ti použiť aj modelársku podložku, aby si napríklad nepoškodil stôl. Je vhodné tiež použiť valček alebo aj stroj na výrobu cestovín, až kým sa zmes neprestane drobiť. Veľmi obľúbené je aj používanie silikónových foriem, ktoré ti prácu uľahčia. Pri výrobe príveskov pokrývaš plátky ďalšími plátkami hmoty, až z nich vytvoríš dlhé a tenké paličky so vzormi. Ich hrúbka môže byť rôzna. Záleží na tebe, aký vzor chceš vytvoriť.

 Ďalšou možnosťou je zmiešať dve alebo tri farby dohromady, aby si získal tenký kúsok hmoty s farebnými odtieňmi. Potom to môžeš obaliť bielou hmotou. Odporúčam využiť rôzne štruktúry, napríklad sieťku, využi všetko, čo ti napadne. Toto tvorenie má byť predsa kreatívne a zábavné.

Tak, nastal čas urobiť prívesky. Pomocou zostávajúcej bielej hliny ako „základne“ vytvor obdĺžnik o hrúbke 2 mm s bielou hlinkou na základni. Potom nakrájaj niekoľko kusov z textúrovanej hliny a polož ich na spomínanú základňu.

Použi vykrajovače, aby si mal mnoho rôznych tvarov. Následne vytvor otvory, aby si mohol do šperkov doplniť bižutérne komponenty. Zaujímavé môže byť aj použitie flitrov či ozdobných kamienkov a perličiek.

 


Nakoniec hlina pôjde do pece na pečenie. Doba a teplota pečenia závisí od druhu hmoty, ktorú si použil. Riaď sa preto inštrukciami na obale.

 

Po ochladení urob záverečné úpravy a hotovo! Máš darček na Valentína či akýkoľvek iný sviatok.

 

 

Každý kúsok je originálny a nenapodobiteľný – tak, ako každá žena.

 

Veľa radosti z tvorenia ti želám!

Janka

 

YjUxMDk1OD