S cieľom uľahčiť užívateľom používať naše webové stránky využívame cookies. Používaním našich stránok súhlasíte s ukladaním súborov cookie na vašom počítači / zariadení.

 


BLOG o umení

Dodáme Vám do Vianoc všetko, čo máme skladom.

Umelecké darčeky si nájdete pod stromčekom, ak objednáte najneskôr do polnoci 20. 12. 2017.

Valentínska dekorácia - 3D srdiečka

Návod ako si vyrobiť Valentínske 3D srdiečka

Určite ste sa aj Vy stretli pri surfovaní po internete s týmto návodom. My sme sa však rozhodli preveriť si jeho funkčnosť a vyrobiť si vlastné 3D Valentínske srdiečka. Môžete ich použiť ako kreatívnu dekoráciu do bytu, kancelárie či detskej izby. Ich výroba Vám nezaberie veľa času a zvládne to skutočne ktokoľvek. Vyrobené srdiečka si môžete prilepiť na stenu, na darček, fotorámček a pod. Využiť tento kreatívny rýchy návod môžete nielen na Valentína ale aj na narodeniny, zásnuby či iné sviatky.

Budete potrebovať:

 • farebný papier
 • lepidlo
 • nožnice
 • obojstrannú lepiacu pásku
 • šablónu >>> stiahnete TU <<<

Postup

Podľa šablóny alebo podľa vlastných predstáv si vystrihnete srdiečko. Odporúčam si papier preložiť na polovicu, aby ste mali srdiečko dokonale súmerné. Ak bude prvé srdiečko v správnom tvare, použijete ho ako vzor, alebo si môžete stiahnuť už pripravenú šablónu, podľa ktorej si vystrihnete požadovanú veľkosť srdiečka. Ak ho už máte hotové, nastrihnete si cca 1,5 cm v strede srdiečka.

 

Na nastrihnuté okraje naneste lepidlo a zlepte ich dohromaty tak, aby predná strana vypukla do prestoru. Je to trošku zložité ale nevzdávajte sa, rýchlo prídete na spôsob ako to zvládnuť! Na hotové srdiečka zo zadnej strany prilepte obojstrannú lepiacu pásku a už ich len umiestnite na vami vybrané miesto :) Mne sa srdiečka podarilo vytvoriť pomerne ľahko a už nám zdobia kanceláriu, tak neváhajte a vyskúšajte si ich aj VY ;)


S pozdravom Vaša DianaNÁZORY A OTÁZKY NÁVŠTEVNÍKOV

Servítková technika

Ako som skúšala techniku DECOUPAGE

Vždy som o nej počula, videla som desiatky fotografií a dokonca som v rukách držala niekoľko produktov súvisiacich s touto servítkovou technikou. A predsa, dostala som sa k činu až teraz!

Čo je to servítková technika, či dekupáž? Je to technika nalepenia servítky, zvyčajne s pekným motívom, na akýkoľvek podklad pomocou špeciálneho lepidla a laku. Zvyčajne sa spája s dizajnovým vintage štýlom uplatňovaným v bytových dekoráciách. Dekupážovať môžete rôzne skrinky, šperkovnice, škatuľky na čaj, sviečky, vázy, dokonca aj nábytok. Je len na Vás v akom štýle sa rozhodnete zariadiť si svoje bývanie. Decoupage sa spája s prípravou podkladu a niekedy aj s doplnkovými dekoračnými technikami ako je napríklad pozlacovanie. Na internete či Pintereste určite nájdete množstvo  návodov a tutoriálov ako na to. Jeden skromnejší ale predsa len môj vlastný Vám ukážem v tomto článku.

Čo budete potrebovať:

Od priateľa sa mi do rúk dostala krabička od náhradných dielov a okamžite mi napadla myšlienka na vytvorenie vintage šperkovnice.  Vrchný diel som si dala dole a zobrala do rúk štetec. Biela akrylová farba mi poslúžila ako podklad. Samozrejme, naniesť som musela niekoľko vrstiev.

Po uschnutí som si vybrala servítku so vzorom kvetín a vystrihla som si požadovaný rozmer, ktorý som potrebovala. V strede krabičky som mala výrez vhodný pre vloženie motívu. Ten som natrela špeciálnym lepidlom a lakom na dekupáž ART POTCH a priložila vystrihnutý kúsok servítky. Nechala som aplikáciu vyschnúť a pretrela som povrch servítky. Následne som bočné strany vrchného dielu ozdobila bronzovou akrylovou farbou a pomocou hubky. Ako posledné som sa zamerala na hrany a zvýraznila som ich zlatým kontúrovačom. Po uschnutí som už len finálne pretrela celý vrchný diel lepidlom a lakom na dekupáž.

Musím povedať, že mi servítková technika učarovala svojou jednoduchosťou a krásnym výsledným efektom.  V novej šperkovnici už našli svoje miesto i nové náušnice a náramok. Určite môžem túto techniku decoupage len a len odporučiť. Takže nebojte sa a skúste niečo nové i vy!

S pozdravom Vaša DianaNÁZORY A OTÁZKY NÁVŠTEVNÍKOV

Interview

Skúsenosť s novými akrylovými farbami C.KREUL

Spýtali sme sa našej maliarky Dominiky Pindrochovej, aký názor má na nové akrylové farby v našom portfóliu, farby nemeckej značky C.KREUL.Ako by ste opísali prvé dojmy z maľovania týmito farbami?

Spočiatku som sa obávala, ale ihneď po prvých ťahoch štetcom som bola veľmi milo prekvapená vysokou kvalitou farieb. Sú porovnateľné, ba dokonca ešte lepšie ako moje obľúbené farby značky LOUVRE či Rubens Atelier Acryl.

Aké prednosti majú tieto akrylové farby voči ostatným farbám a na aký typ maľby by ste ich odporučili?

Určite výborne kryjú.  Ba dokonca i v prípade bielej farby je krycia schopnosť veľmi vysoká. Výborná je aj hustota, ktorá nie je ani riedka ani hustá, a preto sa s ňou veľmi príjemne a ľahko pracuje. Veľmi dobre sa s ňou ťahajú linky a fŕka na plátno. Abstrakty alebo abstraktné pozadia tak namaľujem ľahko  a bez zbytočných komplikácií. Vďaka svojej kvalite je skutočne vhodná na akýkoľvek typ maľby.

Každý z nás má strach z niečoho nového a neznámeho, ako by ste teda presvedčili iných maliarov, aby vyskúšali tieto akrylové farby?

Veľmi dobre chápem nedôveryhodnosť maliarov voči novým farbám a rovnako ako mnohí iní i ja som bola pomerne skeptická. Bola som názoru, že ak je človek spokojný s určitými farbami či značkou, nemá dôvod prečo ich meniť. Ale tak ako všetko, mení sa aj technika výroby farieb a ich kvalita. Preto som sa rozhodla vyskúšať túto novú značku. Musím povedať, že som sa nechala zlákať aj tým, že značka C.KREUL je nemecká a má tam pomerne dlhú tradíciu. Neoľutovala som, práve naopak, už prvým použitím som ich vo svojom rebríčku posunula na prvé miesto a tak už mám v ateliéri niekoľko základných farieb.


S pozdravom Vaša Diana


NÁZORY A OTÁZKY NÁVŠTEVNÍKOV

Maľovanie s bublinkovou fóliou

Bublinková fólia ako maliarske plátno

Poznáte trendy v maľovaní s deťmi? My áno. Je ním "bubble wrap painting" teda maľovanie bublinkovou fóliou. Poďme sa spoločne pozrieť na spôsob akým sa s ňou dá maľovať.

Bublinkovú fóliu môžete využiť takú, ktorá sa Vám doma potuluje po byte, alebo si ju môžete zakúpiť u nás v e-shope. Jeden meter stojí niekoľko centov a vy máte o zábavu postarané.

Ozaj, myslíte si, že sa stačí pozrieť na obrázky a je Vám všetko jasné. Máte pravdu. Maľovanie pomocou bublinkove fólie totižto nie je veľmi náročné. My vám však dáme dohromady niekoľko metód, o ktorých sme sa dočítali.


Ako prvé však budete potrebovať:

Maľovanie pomocou odtlačenia papiera na bublinkovú fóliu

Prvá metóda je odtlačenie papiera na pripravenú pomaľovanú fóliu. Postupujete nasledovne. Pripravíte si bublinkovú fóliu, ktorú prichytíte maliarskou páskou, aby sa Vám neposúvala. Zoberiete si štetec a farby a vyfarbíte si fóliu do ľubovoľných farieb a motívov. Napokon stačí ak papier pritlačíte o fóliu a obraz je hotový! Nevýhodou pri tejto technike je však zložitejšie zdvihnutie papiera bez toho, aby sa odtlačok narušil.


Maľovanie pomocou odtlačenia bublinkovej fólie na papier/ na plátno

Postup pri tejto metóde je veľmi podobný. Rozdiel je ale v tom, že si vymaľovanú fóliu odtlačíte sami na maliarske plátno, či papier.

Pri odtláčaní na maliarske plátno môžete využiť metódu „valčekovania“ kde bublinkovou fóliou oblepíte valček alebo iný oválny predmet a následne ho natriete ľubovoľnými farbami. Rolujete ním po plátne a vytvárate okamžite štruktúrovaný efekt na celú plochu.

Ak by ste sa rozhodli pre konkrétne tvary, ani to nie je problém. Stačí si vystrihnúť z bublinkovej fólie požadovaný tvar, napr. srdce, hviezdu či mesiac, namaľovať ju a následne odtlačiť na plátno.


Maľovanie bublinkovou fóliou pomocou rúk a nôh

Ďalšou metódou, ktorou určite potešíte najmenšie ratolesti je maľovanie pomocou rúk a nôh, ktoré jednoducho obalíte bublinkovou fóliou a doprajete im zábavu na plátne. Výsledok Vás určite prekvapí a vaše deti budú nadšené!


Profesionálne maľovanie do bublinkovej fólie

Bublinkovú fóliu určenú pre maľovanie používajú aj profesionálni maliari. Buď ako prostriedok pre rovnomernú štruktúru bodiek na plátne alebo ako náhradu plátna samotného. Najväčším priekopníkom a uznávaným umelcom je Bradley Hard, ktorého diela sa predávajú za státisíce dolárov. Jeho technika spočíva v napichávaní jednotlivých bubliniek akrylovou farbou. Každú bublinku si starostlivo označí číslom a pomoci počítača a veľkého rozlíšenia pixelov tak dokonale kopíruje rôzne fotografie, či známe umelecké diela priamo do bublinkovej fólie.


Tak čo na to poviete? Zaujali sme vás? Ak áno, hor sa na nové hravé tvorenie s pomocou bublinkovej fólie.

S pozdravom vaša DianaNÁZORY A OTÁZKY NÁVŠTEVNÍKOV

Ako si namaľovať veľkonočné vajíčka, ktoré sa nerozbijú

Veľká noc a maliarskeplatno.sk

Veľká noc je za dverami a Vy už isto dekorujete svoje domovy veľkonočnými doplnkami. Na zlatý dážď či umelé bahniatka, keďže nám tie živé už pri tohtoročnom počasí dávno odkvitli, vešiate minuloročné vlastnoručne zdobené či kupované vajíčka. Možno ste ich dostali od mamy či od tety, alebo ste ich poctivo zdobili vy so svojimi malými ratolesťami. Možno však už máte polovicu z nich rozbitú alebo Vám neladia do vašej novej obývačky či kuchyne. Prečo si teda nevyrobiť nové, a pritom nerozbitné ?

Existuje množstvo metód zdobenia veľkonočných kraslíc od tých tradičných až k najmodernejším. Ja som si vybrala tú, ktorá mi je najbližšie. Z nášho e-shopu som si zaobstarala polystyrénové vajíčka, ktoré sú úžastné v tom, že sa nerozbijú, keď ich okoloidúce malé dieťa na návšteve z radosti vezme do rúk a odhodí do najbližšieho rohu. Ako som teda začala?

Na stôl som si pripravila:

Ako prvé som si napichla vajíčka na špajle a pripravila na maľovanie, keďže je takáto manipulácia s vajíčkom najlepšia. Je vhodná aj pre menšie deti, ktoré určite s malou pomocou zvládnu vyzdobiť takéto vajíčka. Použila som hrubší štetec a naniesla som akrylovú farbu na vajíčko. Výhodou týchto farieb oproti iným farbám je, že veľmi rýchlo schnú a teda vajíčka môžete dekorovať už po veľmi krátkej dobe.

Následne som s najmenším štetcom začala vytvárať na vajíčku vzor. Inšpirovala som sa len tým čo som videla a čo mi momentálne napadlo. Po namaľovaní vzoru som sa rozhodla použiť ešte striebornú kontúru, ktorá zvýraznila vzor. Spomenula som si, že mám ešte dekoračné kryštáliky a teda som ich taktiež použila na vajíčka. Môžete sa mnou inšpirovať a použiť čokoľvek, čo doma nájdete. Určite budú vaše kraslice dýchať originálnosťou a jedinečnosťou. Zapojte do zdobenia aj priateľov či deti. Veľkonočný zážitok bude pre zmenu, okrem vody aj  príjemný.

Všetkým Vám želáme krásnu a veselú Veľkú noc plnú skvelých zážitkov!

S pozdravom Vaša Diana


NÁZORY A OTÁZKY NÁVŠTEVNÍKOV

rvroJ8OJ46F
IgRQSz3Xo
31.08.2014 13:31
img img
Re: rvroJ8OJ46F
aesktrot
12.10.2017 18:28
img img
Re: rvroJ8OJ46F
eridime
12.10.2017 18:15
img img
Re: rvroJ8OJ46F
cayetjaufaq
12.10.2017 15:41
img img
Re: rvroJ8OJ46F
eowapekozo
12.10.2017 15:34
img img
Re: rvroJ8OJ46F
lihehukawunek
12.10.2017 15:29
img img
Re: rvroJ8OJ46F
ufofuga
12.10.2017 15:28
img img
Re: rvroJ8OJ46F
uteziazauqe
12.10.2017 15:21
img img
Re: rvroJ8OJ46F
avuqexit
12.10.2017 15:19
img img
Re: rvroJ8OJ46F
oziyuqogivo
12.10.2017 15:16
img img
Re: rvroJ8OJ46F
yulogquxov
12.10.2017 15:06
img img
Re: rvroJ8OJ46F
AnthozyDeaps
25.08.2017 22:08
oVc1hXYKb
OnjOTlMZwu
28.08.2014 15:02
K9u9LXtcTKs
ZSgyWQUL
26.08.2014 20:48
Tipy a rady pre začínajúcich maliarov

Ako začať maľovať

Ak ste sa rozhodli, že sa naučíte maľovať, budete zrejme potrebovať zopár tipov ako začať. Ako prvé si budete musieť vybrať s akými farbami maľovať začnete, aké umelecké potreby použijete. Medzi najčastejšie používané patria akrylové farby, ďalej akvarelové farby a nakoniec farby majstrov - olejové. Každé z nich majú svoje výhody a svoje nevýhody. Aký druh si vyberiete práve Vy, bude závisieť na Vašej osobnosti a do určitej miery aj na tom, kde budete maľovať.


Pri výbere farieb je pre začiatočníkov podstatná cena. Je potrebné si ale uvedomiť, že príliš lacné farby nie sú vhodné pre miešanie farieb a môžete mať problém aj s ich krycou schopnosťou pri maľbe na maliarske plátno. U nás však nájdete len kvalitné produkty známych značiek overené zákazníkmi. Na začiatok je dôležité vybrať si správne balenie. Ak sa chcete naučiť miešať si farby, postačí Vám menšie balenie so základnými farbami. Ak ale túžite po väčšej farebnej škále a viacerých možnostiach s kombinovaním farieb, je dobré si vybrať sadu 24 farieb či dokonca sadu 30 alebo až 40 farieb. Pri zosvetľovaní farieb pomocou bielej farby alebo pri stmavovaní pomocou čiernej sa Vám môže stať, že tieto dve farby rýchlo miniete. Preto je dobré si ich samostatne dokúpiť. Nie je už potrebné kupovať si celú sadu. Pamätajte na to, že pre pohodlné maľovanie je potrebné si zaobstarať stojan na maľovanie. Na začiatok úplne postačí maliarsky stojan stolový.

Poďme sa teraz spoločne pozrieť na možnosti výberu farieb:

Akrylové farbypre začiatočníkov sú najlepšou voľbou. Sú matnejšie ako tempery, s výraznou farbou, ľahko sa prekrývajú, po zaschnutí je farba stála a nerozmazáva sa pri ďalšom maľovaní. Riedia sa vodou alebo vhodným médiom pre spomalenie schnutia. Po zaschnutí sú farby vode odolné a mierne tmavnú. Maľovať nimi môžete na rôzne podklady: plátno, papier, drevo, kov, sklo až po steny.  Nevýhodou je ich rýchle schnutie, ktorému ale môžeme zabrániť ich zvlhčovaním na palete pomocou rozprašovača s vodou, ktorý môžeme rovnako použiť aj na plátno. Pre stálosť farieb je ale potrebné si miesto pre maľovanie upraviť pre prípadné škvrny od farby, ktoré sa ťažšie odstaňujú. Akrylové farby v našom e-shope.


Akvarelové farby –  pre začiatočníkov ju môžeme považovať ako strednú obtiažnosť. Tieto farby sú však veľmi nevýrazné. Riedia sa vodou a vhodné sú pre jemnú prácu. Sú  to farby transparentné (nie krycie), maľujeme nimi teda technikou prekrývania suchých vrstiev alebo miešaním a rozpíjaním mokrých vrstiev. Maľovať s nimi môžete i pri kuchynskom stole, nepotrebujete ateliér. Uschnutá kvapka farby sa veľmi ľahko zotrie. Akvarelové farby v našom e-shope.

Olejové farby odporúčame skôr pokročilým. Olejové farby schnú v závislosti od použitia média pre riedenie farieb omnoho pomalšie (niekedy aj niekoľko dní, či týždňov). Používa sa terpentín, olej a iné prísady. Maľovanie olejovými farbami si preto vyžaduje veľa trpezlivosti a odhodlania. Sú to farby majstrov, sú veľmi farebne bohaté, majú svoju hĺbku a po zaschnutí získavajú na svojej intenzite. Trvalosť olejových farieb v čase je veľmi vysoká. Zachnuté farby je možné ľahko premaľovať, no v dôsledku dlhého schnutia farieb odporúčame maľovať v ateliéri, kde si môžeme obraz nechať schnúť aj niekoľko dní. Olejové farby v našom e-shope.

Pre maľovanie budete potrebovať ďalšie umelecké potreby:

 • Paleta (najvhodnejšia je drevená, pre akvarel však odporúčame plastové palety)
 • Stojan (pre začiatočníkov je vhodný stolový stojan)
 • Štetce (výhodné je na začiatok kúpiť si balenie troch či štyroch kvalitných štetcov)
 • Plátno alebo výkresy (je dobré kúpiť si výhodné balenie 3ks alebo 4ks, prípadne mix balenie)
 • Pohár s vodou
 • Handrička (pred každým ďalším použitím je potrebné štetec utrieť)

Osobne si myslím, že akrylové farby sú najlepšou voľbou pre začiatočníkov, pretože sa s nimi ľahko naučíte pracovať, riediť ich, miešať, a čistiť pomôcky vodou. V našej ponuke nájdete množstvo akrylových farieb s vhodným pomerom medzi kvalitou a prijateľnou cenou. Stačí si teda vybrať a začať maľovať to, čo je vášmu srdcu blízke.

S pozdravom vaša DianaNÁZORY A OTÁZKY NÁVŠTEVNÍKOV

Iy8j0C8ff6o
AQ1xfzxplPs2
26.08.2014 20:12
Kedy môže dieťa začať maľovať?

Začať maľovať systematicky

už môžete s dvojročným dieťaťom

Ak sa neviete dočkať prvého momentu ako Vaša ratolesť drží farbičku či pastelku v rukách a zavesíte si tak jeho prvý obrázok na chladničku, nemusíte viac čakať. Všetky deti milujú kreslenie. Ak ale chcete spojiť hru s niečím užitočným, môžete sa pustiť do systematického kreslenia a upevňovania tak jemnej motoriky dieťaťa.

Vo veku 2 rokov sa u dieťaťa začína vyvíjať jemná motorika. Cíti rytmus, kopíruje pohyby rodiča, skúma nové veci. Vie behať, ľahko urobí drep a znovu sa postaví,  zvláda prevracať v knižke jemné stránky jednu po druhej, pomaly sa dokáže obliekať, vie postaviť dokonca vežičku zo 4 kociek.


 

Ako nato? Zoberte si dva papiere. Jeden pre seba a druhý pre vaše dieťa. Veľmi vhodné sú na začiatok voskové pastelky, s ktorými sa deťom  kreslí ľahšie. Neskôr však môžete použiť aj vodové farby, alebo farby na maľovanie prstami. Práve posledné spomenuté farby sú netoxické a majú nepríjemnú chuť, ktorá odraďuje dieťa od ich ochutnávania. Nájdete ich na stránke e-shopu www.maliarskeplatno.sk ako farba na maľovanie prstami Brian Clegg.

Na papier si nakreslite niekoľko veľkých bodiek a pomaly ich spájajte čiarou. Dieťa navigujte aby kreslilo podľa Vás. Vôbec nevadí, že čiary sú spočiatku krivé a nerovnomerné. Dieťa si totižto pomaly upevňuje jemnú motoriku a vedie ho to k rozoznávaniu rovinných útvarov.

Inou aktivitou môže byť maľovanie štetcami na väčšie maľovanky. Vhodné je použiť len tri farby, nech sa môže dieťa sústrediť na držanie štetca a nie na výber farieb. Pri používaní farbičiek by sa mali zmenšiť tvary na vykresľovanie. Pokiaľ ide o fixky, odporúčame ich použiť až vo vyššom veku, keď už dieťa bude mať zvládnutú jemnú motoriku, aby sa mu fixky nešmýkali po papieri.

Vo veku dvoch rokov sa už prvý krát črtá aj osobnosť dieťaťa. Môže byť vodcom, či skôr vedeným, je bezstarostné alebo niekedy priveľmi starostlivé. Kritiku niekedy prijíma so slzami alebo s ľahkosťou a úsmevom na tvári. Čo je ale pri maľovaní dôležité, dieťa sa učí  trpezlivosti, zlepšuje svoju sústredenosť, zvyšuje svoje motorické schopnosti a zlepšuje svoju kreativitu. Využite teda maľovanie a charakter dieťaťa môžete pomaly začať sledovať aj v jeho umeleckých dielach, či vo výbere farieb, ktoré používa, a môžete s ním tak pracovať a tvarovať ho.

S pozdravom vaša DianaNÁZORY A OTÁZKY NÁVŠTEVNÍKOV

Maliarske plátno po svojom

Ako si natiahnuť plátno na rám

Len zvuk dobre napnutého plátna dokáže v umelcovi rozohriať vášeň po maľovaní. A iba plátno, ktoré si sami pripravíte bude niesť dokonalú myšlienku nášho posolstva zobrazeného ťahom štetca.

Pozrime sa spoločne na spôsob akým sa dá plátno natiahnuť na rám. Samozrejme, nie je nič jednoduchšie ako si ho kúpiť, no ak túžite po originálnom rozmere a vlastnej iniciatíve, je to relatívne lacné a tiež jednoduché. Umelecké potreby potrebné na zostavenie maliarskeho plátna, teda plátno na rám a lišty na zostavenie blind rámu, či napínacie kliešte nájdete aj u nás v e-shope.

 

Čo budete potrebovať:

 • Kladivo
 • Plátno
 • Napínacie kliešte
 • Lišty (4ks)
 • Pištoľ sponkovacia
 • Meter / kovový uholník
 • Nožnice

Zostavte si rám na plátno

Začneme so štyrmi lištami pre zostavenie blind rámu, teda rámu, ktorý nie je vidieť a je schovaný pod plátnom. Potrebujeme dve lišty rovnakej veľkosti pre protiľahlé strany rámu podľa toho, aké rozmery budeme potrebovať. Lišty sú dopredu skosené výsekmi, ktoré stačí vsunúť jednu do druhej. Niekedy sú medzery veľmi tesné, preto potrebujeme použiť kladivo na upevnenie konštrukcie rámu.

Pre zostavenie rámu sa potrebujeme uistiť, že je zostrojený rovnomerne s pravými uhlami. Pomôcť si môžeme kovovým uholníkom. Porovnajte ho s jednou hranou a uistite sa, že druhý okraj je rovný. Ďalším spôsobom ako sa uistíte či je váš rám dokonalý štvorec alebo obdĺžnik je, že použijete meter, ktorým si zmeriate uhlopriečky na oboch stranách z jedného rohu k protiľahlému a skontrolujete si, či je dĺžka rovnaká.

Keď už máme rám hotový, dostávame sa k najťažšej fáze a to je natiahnutie plátna. Plátno ktoré máme, si rozprestrieme a položíme naň zostrojený rám. Je potrebné pamätať na to, aby sme okolo celého rámu nechali aspoň 3-4 cm plátna naviac. To znamená, že ak potrebujeme maliarske plátno s rozmerom 40x40cm, potrebujeme si naň prichystať plátno s rozmermi o cca 3-4cm väčšími na každú stranu, teda cca 48 x 48 cm.

Začneme na dlhšej strane rámu, ak máme štvorec vyberieme si ľubovoľnú stranu. Plátno prichytíme na lištu svorkou, pomocou sponkovacej pištole, zhruba niekde v strede. Pri naťahovaní plátna pracujeme vždy s protiľahlou stranou, ktorú rovnakým spôsobom upevníme svorkou v strede lišty. Pre dokonalé napnutie použijeme napínacie kliešte, aby sme zabezpečili potrebné tesné upevnenie plátna. Je potrebné dať pozor aby sme ho nepretrhli.

Postup zopakujeme pri ďalších stranách a následne sa vrátime späť k prvej, s ktorou sme začínali. Začneme upevňovať plátno od stredovej svorky cca 2 cm vpravo aj naľavo a zopakujeme to na protiľahlých stranách. Pri rohoch nesmieme zabudnúť nechať voľné miesto približne 4 cm od okraja pre zakončenie plátna.

Skladanie plátna na rohoch blind rámu si môže vyžadovať určitú zdatnosť, ale časom sa to určite naučí každý. Plátno poriadne natiahneme z jednej strany tesne k rohu a pripevníme ho svorkou. Zložíme plátno presne tak, aby pekne obopínalo roh rámu, natiahneme ho a upevníme pomocou sponkovacej pištole. Tento postup zopakujeme pri všetkých rohoch.

Maliarske plátno na ráme už máme skoro hotové. Je potrebné ubezpečiť sa či je plátno dobre natiahnuté. Pružnosť plátna by mala pripomínať pružnosť bubna.

Celý proces si môžete pozrieť v priloženom videu. Nechajte sa inšpirovať  a skúste si zostrojiť vlastné maliarske plátno!

 

 

 

Zdroj: http://video.about.com/painting/How-to-Stretch-a-Canvas.htm

 

S pozdravom Vaša Diana

 


NÁZORY A OTÁZKY NÁVŠTEVNÍKOV

Valentín trochu inak

Mať niekoho blízkeho po svojom boku je nepochybne ten najúžasnejší pocit. A už o pár dní bude tento pocit oslavovať celý svet. Svetový deň všetkých zamilovaných, Valentín, nám pripomína vzácnosť a krehkosť lásky.

Myslím si, že aj napriek komercializácii tohto sviatku sa z neho môžeme úprimne tešiť. Možno ste sa rozhodli dobrovoľne, možno ste boli k tomu pritlačení svojimi milovanými, možno je to len každoročný zvyk, ale predsa tento sviatok oslavujete aj VY.

Ak sa ale rozhodnete osláviť ho trochu inak, máme pre vás zopár tipov.

 

 • BUĎTE ORIGINÁLNI. Nechoďte vo vyšľapaných koľajach a stavte na originalitu darčeka. Prekvapte seba a svojich blízkych originálnym darčekom. Môže to byť maliarske plátno s akrylovými farbami a štetce k tomu, môže to byť modelovacia hmota a špachtle na jej tvarovanie, môže to byť karnevalová maska s trblietavým práškom a pierkami na ozdobenie, môže to byť čokoľvek.

 

 • BUĎTE KREATÍVNI. Kreativita sa dá vyjadriť rôznym spôsobom a to aj výberom darčeka. Vymyslite si tému na ktorú budete tvoriť alebo si len spontánne zoberte štetec do ruky a namaľujte spoločne bláznivý abstrakt, z ktorého budú všetky vaše návštevy unesené. Zorganizujte si Valentínsky večierok, kde si pripravíte veľké plátno a farby na maľovanie prstami, zapojte priateľov a zaručene budete mať párty roka.

 

 • BUĎTE TVORIVÍ. Vystavte si svoje umelecké dielo priamo vo vašej domácnosti, noste vaše výtvory hrdo na sebe, darujte vlastnoručne maľované obrazy na plátne vašim priateľom, využite umelecké potreby vo svoj prospech. Tvorte radosť okolo seba a preneste kúsok vlastného ja do svojich výtvorov.

 

A nakoniec to hlavné! PREŽITE VALENTÍN SPOLOČNE

Povedzme si úprimne, ako začínajú najlepšie príhody zo života? „Keď sme spolu boli tam a tam... robili to a to ... vytvorili niečo úplne iné ... „ a pod. Veď to sami poznáte! Vytvorte si spoločnú aktivitu, ako je modelovanie vo dvojici či s celou rodinou. Zabávajte sa pri maľovaní vzájomných portrétov a pozrite sa tak na seba očami toho koho milujete. Vyskúšajte si farby na textil a vytvorte si jedinečné tričká, čiapky či vankúše. Možností ako stráviť Valentín je veľa. Stačí si len vybrať a nechať sa unášať fantáziou.

 

S pozdravom vaša Diana


NÁZORY A OTÁZKY NÁVŠTEVNÍKOV

svadba
Peter
07.10.2022 12:21
Umenie pre každého ...

V našej práci sa často stretávame s množstvom umelcov. Či už ide o profesionálov či tých, ktorí maľujú len pre svoje potešenie. Stretávame sa so známymi umelcami ale aj s učiteľmi a študentmi. Stretávame sa s radosťou v detských očiach či s prekvapivou kreativitou mamičiek. A každý z vás nás niečo učí.

Šírite okolo seba definíciu samotného umenia, a to nie len toho na plátne. Mnohí z vás majú inú profesiu ako výtvarnú, a predsa prenášate svoju tvorivosť z maliarskeho plátna do všetkého, čo robíte. Či už ste pekárom, kuchárom, aranžérkou v kvetinárstve, alebo sa len doma tešíte bytovým doplnkom, ktoré ladíte do dokonalej rodinnej harmónie. Ste umelcom. Akékoľvek vyjadrenie kreativity je hodnotené a považované umelcami a inými ľuďmi ako umenie. Dovoľte teda aj svojim deťom žiť kreatívne s umením v srdci.

Úlohou každého rodiča, učiteľa či aktívnej tety je ukázať deťom rôznorodé materiály a umelecké potreby, aby mohli spoznávať svet navôkol a mohli sami tvoriť vlastné umelecké diela. A práve široká ponuka umeleckých alebo maliarskych potrieb je základom pre slobodnú voľbu detí vo výbere materiálu, s ktorým chcú pracovať.

Na stránke www.maliarskeplatno.sk môže rodič rýchlo nájsť v kategórii pre deti vhodné umelecké a výtvarné potreby. Čo je ale podstatnejšie, pri akýchkoľvek otázkach sa môže obrátiť na zákaznícke centrum, kde mu pracovníčky ochotne poradia.

Začínajúci umelci majú tvorivého ducha, ktorého nemožno vyjadriť bez možnosti výberu vhodného materiálu či techniky. Ak sa umelecká tvorivosť podchytí už v rannom veku, dieťa dostane obrovskú príležitosť vybrať si, to čo mu je blízke a identifikuje sa s vlastným štýlom, ktoré následne rastie spolu s ním.

Umenie je nádherný spôsob, pomocou ktorého môžete zaznamenávať vývoj rastu vášho dieťaťa. Rovnako ako si všimnete, že písanie a čítanie sa vekom zlepšuje, rovnako tak sa budú zlepšovať aj umelecké diela vašich ratolestí.

Tvorivosť v umení a jeho samotná tvorba je tiež veľmi dobrým spôsobom ako sa naučiť rozhodovať a riešiť problémy. Pretože každý krok sa týka rozhodovania: akú farbu použiť, ako urobiť ťah štetcom, akú veľkosť štetca použiť atď. S každou ďalšou voľbou sa upevňuje charakter každého jedného umelca.

Aj problémové deti môžu nájsť vlastné vyjadrenie prostredníctvom umenia. Je to dobrý spôsob ako sa môže odhaliť talent, ktorý nemožno vidieť inak. Pomôže aj sústredenie sa, trpezlivosť pri tvorbe a dosiahnutie cieľa, teda dokončenie samotnej maľby, rovnako ako aj dôraz na detail.

Každý má predstavivosť a vlastnú fantáziu. Umenie túto predstavivosť posúva ďalej. Prostredníctvom neho tak môže umelec tvoriť  vlastnú realitu v podobe, akú pozná len on sám. Niekedy postačí aj vytvorenie vizuálnych prejavov abstraktných myšlienok na papier či maliarske plátno.

Umenie je prostriedkom oznamovania myšlienok, pocitov a riešení  v inej ako ústnej či písomnej forme prejavu. Ponorte sa teda do myšlienok svojich detí a pozrite sa na ich diela.

 

S pozdravom vaša Diana


NÁZORY A OTÁZKY NÁVŠTEVNÍKOV

NWI0MDVj