S cieľom uľahčiť užívateľom používať naše webové stránky využívame cookies. Používaním našich stránok súhlasíte s ukladaním súborov cookie na vašom počítači / zariadení.

 


Galéria UMENIA / Henrieta Kováčová


Narodila som sa v roku 1980 v Trebišove – v malom okresnom mestečku na východe Slovenska. Aj keď som študovala na Obchodnej akadémii, umenie mi bolo vždy blízke, pretože aj môj otec je výtvarník. Aktívne som tvorila aj počas strednej školy a mnohí moje diela poznajú pod rodným priezviskom Koložváryová. Vždy som sa rada venovala portrétnej a figurálnej maľbe. V roku 2005 som úspešne absolvovala štúdium na katedre výtvarnej výchovy a umenia na Prešovskej univerzite. Počas tohto štúdia som sa zamerala na abstrakciu a abstraktnú maľbu, ktorú som si osvojila ako svoje hlavné zameranie, ako jediný dostatočný prostriedok vyjadrenia mojej duše. Absolvovala som niekoľko spoločných výstav a po skončení školy som sa predstavila samostatnou výstavou s názvom Abstrakcie, ktorá sa konala vo Vlastivednom múzeu v Trebišove. Presťahovala som sa do Bratislavy, kde popri zamestnaní činorodo tvorím ďalšie abstraktné diela, vystavujem a prezentujem svoje práce, ktoré sa stretávajú s kladným ohlasom.

Venujem sa prevažne lyrickej abstrakcii s prvkami expresionizmu a poetiky. Vo svojich dielach sa rada zamýšľam nad tajomstvami prírody a nad tajomstvami ľudského bytia. Motívy čerpám zo všedných myšlienok, z každodennej existencie, z prírody, ktorú rada navštevujem. Snažím sa v obrazoch vyjadriť silu duchovna, ktorá nás vedie, snažím sa byť v myslení pozitívna a pretaviť svoje sny cez farby na plátno.

Som poetický človek, večný optimista a pritom strašne citlivý na vonkajšie podnety. Inšpirácia prichádza nebadane. Stačí malý vzruch a dokážem z neho vyťažiť tú najhlbšiu myšlienku. Veď na svete sú stále milióny a milióny neprebádaných detailov a možností... Som konvenčná. To, že sa moje práce ľuďom páčia, svedčí o ich túžbe po jednoduchosti a každý vie, že v jednoduchosti je krása.

www.abstrakcia.com

YmVkMWUx